Технології Adobe Flash і HTML5 для віртуальних панорам

Донедавна найпоширенішим засобом перегляду сферичних 3D панорам і віртуальних турів була технологія Adobe Flash компанії Adobe. Добре заявивши себе в області показу віртуальних панорам, Flash швидко витиснув своїх конкурентів на ринку систем візуалізації віртуальних турів завдяки гарній якості відтворення панорам і багатим, майже не обмеженим можливостям авторинга. Популярні раніше формати Quicktime, DevalVR, спеціалізовані Java-скрипти та інші пішли в історію.

Як відомо, для візуалізації будь-яких елементів, створених за технологією Adobe Flash, на комп'ютері користувача повинна бути встановлена актуальна версія програвача Adobe Flash Player. Цей програвач встановлюється в браузер Internet Explorer за допомогою компонента Active-X, в інші браузери, такі як Mozilla Firefox або Google Chrome за допомогою відповідного плагіна.

Але прогрес не стоїть на місці, і, після декількох років царювання, технології Flash повільно, але впевнено стали втрачати свої позиції на користь технологій HTML5. На відміну від Flash-панорам, для перегляду панорам, побудованих на технології HTML5, не потрібне встановлення плагіна. Відтворення сферичних панорам і віртуальних турів здійснюється повністю силами браузера.

Вихідний формат HTML5 дозволяє створювати панорами віртуальної реальності (virtual reality - VR) для використання з мобільними пристроями, такими як iPhone, iPad які не підтримують Adobe Flash. Останні версії всіх сучасних браузерів підтримують панорами у форматі HTML5, тому що вони підтримують технології CSS3 3D Transforms або WebGL.

Спочатку формат HTML5 використовувався лише для створення «додаткових» варіантів сферичних панорам для показу на мобільних пристроях (які, здебільшого, не підтримують формат Adobe Flash). При цьому пріоритетні варіанти панорам для показу на звичайних комп'ютерах як і раніше робилися за технологією Flash, тому що більшість десктопних браузерів раніше не підтримувало формат HTML5.

Сьогодні, коли мобільні пристрої стали невід'ємною частиною життя величезної аудиторії в усьому світі, стандарт HTML5 з розряду додаткових опцій перейшов у категорію основних форматів, а непрацюючі на ньому панорами ризикують втратити значну частину відвідувачів веб-сайтів.