Сферична карта (eквідистанційна проекція)

Сферична карта - це найбільш поширений спосіб розгортання уявної замкнутої сфери. Зверніть увагу, що крім «сферичної карти» (Spherical map), для цього ж формату використовують інші назви: «Еквідистанційна проекція» (Equirectangular projection) або «Проекція широти-довготи» (Latitude-longitude projection).

Цей формат можна легко визначити за характерним співвідношенням 2:1 ширини до висоти. Ця пропорція відповідає трансформації від глобуса в просту карту світу.

Географічні координати широти і довготи беруться безпосередньо як піксельні координати X та Y. Лінія горизонту такої панорами відповідає екватору. Він проходить точно по центру зображення і відображається без спотворень. Полюсам, з іншого боку, відповідають точки зеніту і надира. Через крайню дисторсію в процесі розгортки сфери, вони розмазуються горизонтально по всьому зображенню. Ці спеціальні точки утворюють верхню і нижню лінію пікселів. Це важливо мати на увазі, редагуючи таке зображення. Загалом, центральна область навколо горизонту безпечна для редагування, але внесення некоректних правок у верхній або нижній межі приводить до суттєвих помилок, тому що ці області сходяться в точку.

В цій проекції вертикальні архітектурні лінії зберігаються прямими. Гарними орієнтирами для цього будують кути будівель, стовпи, і вуличні ліхтарі. Але горизонтальні лінії завжди зігнуті, подібно до спотворення в стилі «риб'яче око». Це відбувається тому, що сітка проекції звужується все більше і більше у напрямку до точок зеніту і надира. Те, що виглядає вертикальною кромкою рівного прямокутника, перетворюється в у форму сектора на проекції сфери.

Коли виконуються маніпуляції з еквідистантною панорамою, треба звертати особливу увагу на лінію шва. Ліва і права границі повинні з'єднуватись між собою без жодних вад. Це можна перевірити горизонтальним зміщення зображення, що відповідає обертанню земної кулі уздовж вертикальної осі. Таку дію можна виконати, наприклад, за допомогою фільтра Offset в програмному запезпеченні Photoshop.

Завдяки своїй чітко визначеній геометрії зображення, цей формат став де-факто стандартом для панорам. Це загальний формат міжпрограмного обміну. Кожна програма, в якій створюються, редагуються, або використовуються панорами, знає як поводитися зі сферичною картою. Цей формат ідеально підходить для архівування, тому що завжди можна перетворити його в будь-який інший формат, який побажаєте.

Розмір панорами зазвичай вимірюється за горизонтальним піксельним розміром сферичної карти. Наприклад, типова панорама 8K це зображення приблизно 8000 х 4000 пікселів.

Із книги Крістіана Блока «The HDRI Handbook 2.0»